Az áramhálózat terhelésnövekedése miatt jelentkező kihívásokra az MVM Démász Áramhálózati Kft 2021-ben elindította Flexi elnevezésű kutatás-fejlesztési programját, hogy a hagyományos módszereknél költséghatékonyabban és az adott helyszín igényeire szabottan legyenek kezelhetők a feszültségpanaszok. A program az Energiaügyi Minisztérium által meghirdetett „A villamos energia hálózat stabilitását és rugalmasságát innovatív eszközökkel biztosító fejlesztések megvalósítása” pályázat keretében kerül megvalósításra.
A projektben három pályázati rész épül egymásra, a DSO Flexibilitási platform megvalósítása, a Békési okoshálózat kialakítása és a Napos úti irodaház okosítása. Az épület egy olyan fogyasztói környezetként illeszkedik a Flexibilitási platformhoz, ahol hálózati analízisek után kiadott beavatkozásokat is el lehet végezni azok hatásait elemezni és a későbbiekben is figyelembe lehet venni.
A projekt alapadatai
A Flexi programot az Energiaügyi Minisztérium által meghirdetett „A villamos energia hálózat stabilitását és rugalmasságát innovatív eszközökkel biztosító fejlesztések megvalósítása” pályázat keretében kerül megvalósításra.
A projektben megvalósítani kívánt beruházások összköltsége 1,7 Mrd Ft
A beruházási költségre vetített támogatás mértéke: 61%
Projekt befejezése: 2024.11.30.
A projekt tartalma
A KÖF és KIF hálózatok valós terhelési üzemállapotai és feszültségviszonyai továbbra is csak ad-hoc jellegű mérések eredményei alapján becsülhetők. Számos esetben tapasztalható, hogy a vonal vagy áramkör végén lévő PV termelők a feszültséget jelentős mértékben megemelik, ami a rögzített feszültségáttételű KÖF/KIF transzformátoroknak köszönhetően a hálózat más részeire is hatással van. A PV erőművek növekedése következtében előfordulhat, hogy egyes elosztóhálózati területek nappal elosztott megújuló energiatermelő területekké, súlypontokká válnak, majd este, néhány órával később hasonló nagyságú teljesítményt fogyasztanak.
N12: Az NKFIH pályázati források felhasználásával a szegedi Napos út 12. szám alatti telephelyen flexibilitási képesség kialakítás kerül megvalósításra. A projektfeladat microgrid rendszer telepítés és az okos épület kialakítás. A rendszerszinten összekötött microgrid és BMS kialakítása lehetőséget nyújt az energiatárolók hálózati célú alkalmazásának tervezési és üzemeltetési kérdéseinek megismerésére, az optimális vezérlési algoritmus kialakítására egy valós fogyasztói környezetben telepítve. A rendszer alkalmas lehet a jövőben más célfüggvények szerinti, újabb, komplexebb vezérlési algoritmusok tesztelésére is.
BSG: A Békés 132/22 kV-os alállomás ellátási területén minden KIF áramkör induló pontjának, illetve egyes végpontok közel valós idejű (1 perces) áram-, illetve feszültség mérésének, valamint adatgyűjtésének megvalósítása, ez alapján hálózatszámítások, prognózisok valamint hálózatfejlesztési stratégia készítése.
Flexi: A Flexi részprojekt célja a DSO flexibilitási piacának üzemeltetéséhez szükséges lehetséges eljárások és folyamatok kidolgozása, a piactér szereplőit magába foglaló igényfelmérés, az üzleti folyamat modellezése, valamint a lehetséges szerepkörök meghatározása. A rugalmassági piactér szimulátor és a hálózatszimuláció együttműködése valósítja meg azt a célkitűzést, hogy az elosztó hálózatra csatlakozó termelők/fogyasztók teljesítményváltoztatási képességét felhasználva az elosztó hálózaton megjelenő problémahalmazt a hagyományos hálózatfejlesztés lehetőségeinél rugalmasabban, költséghatékonyabban lehessen kezelni.
A rugalmassági piactér szimulátor és a hálózatszimuláció együttműködése valósítja meg azt a célkitűzést, hogy az elosztó hálózatra csatlakozó termelők/fogyasztók teljesítményváltoztatási képességét felhasználva az elosztó hálózaton megjelenő problémahalmazt a hagyományos hálózatfejlesztés lehetőségeinél rugalmasabban, költséghatékonyabban lehessen kezelni.