Hibabejelentés
Hibabejelentés
Hírek

Villamos hálózat és munkagépek: legyen biztonságban a tavaszi munkák során!

Az áramütéses balesetek odafigyeléssel megelőzhetők
  • Az áramszolgáltatók közösen hívják fel a figyelmet a vezetékek közelében végzett munka veszélyeire és az alapvető biztonsági szabályok betartásának fontosságára.
  • Áramvezeték alatt és felett munkagéppel dolgozva több előkészület is szükséges, hogy a munkavégzés biztonságos legyen.
  • Figyelmetlenségből is adódhatnak veszélyhelyzetek, ezért a biztonsági előírások tudatosítása kulcsfontosságú a balesetmegelőzésben.

A tavaszi mezőgazdasági munkák megkezdésével megnő a villamosenergia-hálózatok közelében bekövetkező balesetek kockázata, ezért fontos a fokozott odafigyelés, függetlenül attól, hogy a vezetékek a föld felett vagy alatt helyezkednek el. Egy apró figyelmetlenség is áramütéshez vagy jelentős anyagi károkhoz vezethet. 

Az áramhálózatokat úgy tervezik, hogy a vezetékek biztonságos távolságra legyenek a talajtól, mégis időről időre előfordulnak balesetek, melyeket magas, kosaras, gémes járművekkel okoznak. A leggyakoribb, hogy mezőgazdasági munkagép vagy építési munkát végző jármű hálózati oszlopnak ütközik és kidönti azt, elszakítja a légvezetékeket, vagy a munkagép legmagasabb eleme érintkezik a feszültség alatt lévő hálózattal. 

Az E.ON Hungária Csoport, az MVM Csoport és az OPUS ENERGETIKA Csoport közösen hívja fel a figyelmet a vezetékek közelében történő munkavégzés kockázataira. A veszélyforrások ismerete és az alapvető szabályok betartása életet menthet.

Mire érdemes odafigyelni? 

•    Magas gépek és a légvezetékek 
A modern mezőgazdasági gépek mérete jelentősen megnőtt, így könnyen a légvezetékek veszélyes közelségébe érhetnek. Kiemelten fontos odafigyelni a magas munkagépekre, például a talajművelőkre, tárcsákra, magágykészítőkre, teleszkópos rakodókra vagy a permetező karokra. Az áramszolgáltatók azt javasolják, hogy gépi munkavégzés előtt járja be a teljes munkaterületet, nézze meg, vannak-e légvezetékek, amelyeket elérhetnek a munkagépek. Csak akkor kezdje meg a munkát, ha az biztonságosan elvégezhető.

•    Figyeljen a rakomány magasságára is!
A bálák, termények és egyéb magas rakományok szállításánál is fontos betartani a magassági korlátozásokat. Ha a rakomány hozzáér az áramvezetékhez, az a vezeték megsértéséhez vagy szakadásához vezethet. Ha a baleset zárlatot okoz, a rakomány, vagy súlyos esetben a jármű is kigyulladhat. A mezőgazdasági területeken áthaladó vezetékek és az oszlopok közelében fontos, hogy a szántást, a gépi öntözést is kellő körültekintéssel végezzék. 

•    A munkagépek szélessége szintén számít 
A betakarítógépek szélessége akár a 8-10 métert is elérheti, így a rosszul megválasztott fordulási sugár, a figyelmetlen tolatás, a nyitva hagyott ürítőcső miatt előfordulhat, hogy a holttérbe kerülő tartószerkezetek és vezetékek megrongálódnak. Az ürítőcsöveket mindig csukja be, a nagyobb gépek esetében tolatáskor kérjen segítséget, hogy a bonyolult manővereket biztonságosabban hajthassa végre! A széles és/vagy magas munkagépek nyitását, csukását soha ne a vezeték alatt vagy a tartószerkezet mellett végezze!

•    A földmunkák során is legyen körültekintő!
A földmunkák, például a mélylazítás során nemcsak a munkaszélesség, hanem a munkamélység is nagyobb, mint régen: akár a 80 centimétert is eléri, ez pedig veszélyeztetheti a föld alatt elhelyezett közműveket. Ahol villamos kábel fut a föld alatt, ne engedje a munkaeszközt 50 centiméternél mélyebben dolgozni! Mielőtt bármilyen földmunkába kezd – legyen szó szántásról, ültetésről vagy mélyásásról –, kérjük előzetesen tájékozódjon a területen található földkábelekről. 

Mit tegyen baleset esetén? 

•    Ha vezetékhez ér a gép: maradjon bent!
Ha a munkagép – pl. a felemelt gémmel – eléri a légvezetéket, az egész jármű feszültség alá kerül, ezért a kezelőt a jármű és a föld közötti feszültségkülönbség miatt áramütés érheti. Ebben az esetben ne szálljon ki a gépből, haladéktalanul értesítse az áramszolgáltatót. Mindaddig biztonságban van, míg a járműben maradva semmilyen áramot vezető fém felületet nem érint meg, így legjobb, ha a vezetőülésben ülve marad, amíg megérkezik a segítség. Az áramütés veszélye miatt ilyenkor külső személynek is tilos a munkagépet megközelíteni vagy a vezetéket megérinteni. 

•    Ha mégis el kell hagynia a járművet, így tegye
Ha mindenképpen ki kell szállnia a járműből, mert például az kigyullad, akkor úgy kell kiugrania, hogy közben nem érinti egyszerre a jármű fémrészeit és a talajt. A járművőn keresztül ilyenkor az áram szétterjed a talajban, ami szintén áramütést okozhat. Ebben az esetben ne lépésben, hanem páros lábbal ugrálva távolodjon el legalább 20 méterre a járműtől.

A mezőgazdasági munkákon túl

Fontos tudni, hogy a fokozott körültekintés ugyanúgy nélkülözhetetlen a kertészeti tevékenységek (locsolás, gallyazás), építési, kivitelezési munkák (állványozás, rakodás), anyagmozgatás (daruzás, közlekedés túlméretes szállítmánnyal) és egyes szabadidős tevékenységek (sárkányrepülés, repülőmodellezés, drónozás, horgászat) közben is.

Alapszabály: villamos vezetéket soha ne közelítsen meg, mert tilos és veszélyes!

A vezetékről szabad szemmel nem állapítható meg, hogy feszültség alatt van-e vagy feszültségmentes. A leszakadt vagy földön fekvő vezetékeket mindig tekintse feszültség alatt állónak! Ne közelítse meg, ne érintse sem kézzel, sem eszközzel, még akkor sem, ha útakadályt képez! Ne másszon fel vezeték közelében lévő fára! 

A megelőzés a legjobb védelem: tervezzen előre, tájékozódjon és tartsa be a szabályokat!

A tavaszi munkák során a saját és munkatársai biztonsága legyen az első! A balesetek elkerülhetők: mindig legyen körültekintő, tervezze meg előre a munkafolyamatokat, tartsa be a biztonsági előírásokat! Óvjuk magunkat, egymást és a villamos hálózatot – a föld alatt és felett egyaránt!

Baj esetén azonnal hívja az illetékes áramszolgáltató hibabejelentő vonalát:

E.ON Hungária Csoport szolgáltatási területe:
ELMŰ Hálózati Kft. / Budapest és Pest vármegye: 06-80-38-39-40  
E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. / Észak-dunántúli régió: 06-80-533-533
E.ON Dél-dunántúli Áramhálózati Zrt. / Dél-dunántúli régió: 06-80-20-50-20

MVM Csoport szolgáltatási területe:
MVM Émász Áramhálózati Kft. / Észak-magyarországi régió: 06-80-42-43-44
MVM Démász Áramhálózati Kft. / Dél-alföldi régió: 06-62-565-881

OPUS ENERGETIKA Csoport szolgáltatási területe:
OPUS TITÁSZ Zrt. / Tiszántúli régió: 06-80-210-310


További információ kérhető: 

E.ON Hungária Csoport: Kedves Brigitta, külső kommunikációs szakértő (+36 30 096 9084, brigitta.kedves@eon-hungaria.com)

MVM Csoport: media@mvm.hu

OPUS ENERGETIKA Csoport: Egyházi Nikoletta, kommunikációs igazgató (+36 30 332 5257, egyhazi.nikoletta@opusenergetika.hu
 

A weboldalon cookie fájlokat használunk, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk Önnek. A weboldal böngészésével hozzájárul a cookie-k használatához.
Sikeresen elküldtük a kitöltött űrlapot
Hiányzó vagy hibás adatok
Kérjük nézze át és javítsa a kitöltött adatokat, majd próbálja újra a küldést.
X