Bally Attila, az MVM Csoport műszaki vezérigazgató-helyettese a fejlesztésről elmondta: „Az MVM csoport hálózati fejlesztéseivel hozzájárul további megújuló energiatermelők integrálásához a villamosenergia-rendszerbe, továbbá megerősíti az érintett térség ellátásbiztonságát, a villamosenergia-hálózat stabil működését.”
5,3 milliárd forintból újul meg az MVM Démász Áramhálózati Kft. villamosenergia-hálózata a Csongrád és Szentes közötti szakaszon. A Társaság jelenleg zajló legjelentősebb nagyfeszültségű hálózatépítési beruházásának keretében 16,8 km hosszú szakaszon épül egy 132 kV-os távvezeték, amely nemcsak a régióban élők energiaellátását teszi biztonságosabbá és fenntarthatóbbá, hanem az elvégzett munka eredményeként bővül a kapacitás is, így további felhasználók tudnak csatlakozni a hálózatra, ezzel pedig kiszolgálható a növekvő energiaigény is.
A projekt különlegessége abban rejlik, hogy a nagyfeszültségű vezeték egy szakasza a Tisza árterében, illetve a folyó felett húzódik, ezért a kivitelezés a megszokottnál komolyabb kihívásokkal járt. A beruházás során számolni kellett a koratavaszi áradásokkal, továbbá az ártérben található oszlopalapok építése során az MVM az alapokat a szokásosnál szigorúbb előírások szerint az ár-, és belvíz veszély miatt a földfelszíntől számolva legalább 7 méteres magasságig kiemelve építette meg.
A beruházás következő fázisaként történt meg Szentes közelében a távvezeték látványos átfeszítése a Tisza felett. Az MVM Démász megrendelésére az MVM Xpert munkatársai előkötelek segítségével húzták át a távvezetéki sodronyokat a folyó jobb és bal partján, egymással szemben felállított két tartóoszlop közé, így a nagyfeszültségű távvezeték már 50 méteres magasságban húzódik a Tisza felett.
A Társaság a távvezetékhez szükséges 61 tartóoszlop felállítását követően kezdte meg a jelentős átviteli kapacitású, magas hőmérsékleten üzemeltethető sodronyok felhelyezését.
A projekthez kapcsolódóan jelenleg is zajlik a szentesi alállomás műszaki fejlesztése, ezzel pedig a meglévő vezetékek mellett újak befogadására is alkalmassá válik az alállomás.
A várhatóan 2024 végén elkészülő hálózatfejlesztésre elsősorban szegedi és kecskeméti ipari létesítmények új, illetve jelentősen megnövekedett energiaigénye, valamint a térségben a következő évek során létesülő közel húsz napelempark hálózatra csatlakozása miatt van szükség. A beruházás megvalósítása elengedhetetlen ahhoz, hogy az MVM a növekvő ipari és lakossági igények mellett is magas színvonalon tudja biztosítani ügyfelei villamosenergia-ellátását.
MVM Démász Áramhálózati Kft.